ul. Staszica 7, 64-500 Szamotuły 61 29 211 90

Mały Miś w wielkim świecie literatury

Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim projekcie pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Patronat honorowy nad tym projektem objął Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak, burmistrz Kolbuszowej oraz ks. dr hab. Jan Niewęgłowski, prof. UKSW Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; patronat medialny objęło czasopismo „Przedszkolne ABC”. 

Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017
oraz rozwijanie współpracy między przedszkolami.

Jesteśmy w grupie 10 grup przedszkolnych, które wybierają swojego misia, nadają mu imię oraz wysyłają w podróż po Polsce do różnych przedszkoli.

Koordynatorem programu są panie Małgorzata Kąkol i Agnieszka Jakubowska. Nasza grupa Czarne Łabędzie nadała misiowi imię PUSZATEK i odbiła swoje paluszki w jego dzienniczku podróży. Następnie przeczytaliśmy mu bajeczkę, wysłaliśmy go w podróż i będziemy
z niecierpliwością na niego czekać, aż wróci SZCZĘŚLIWY I OCZYTANY.

Do naszego przedszkola zawitają też misie m.in z takich miast jak Brwinów, Legnica, Pierań, Konieczki, Kolbuszowa, Feliksów, Jabłonka, Częstochowa i Ruda Różaniecka. Będziemy czytać razem z misiami, bawić się i robić sobie pamiątkowe zdjęcia. 

 

Puszatek odbył wspaniałą podróż po różnych miastach w Polsce. Po powrocie wpadliśmy na pomysł, aby odwiedził również przedszkola w najbliższej okolicy. Powstała gminna edycja projektu. Puszatek zawitał do dzieci w przedszkolach: Rzepka, Jaś Wedrowniczek, Miś, Słoneczko (Szamotuły), Muchomorek (Otorowo), oddziały przedszkolne 0A i 0B w Grabówcu, przy SP nr 1, Sp nr 2 z Akademią Przedszkolaka,  przy SP w Koźlu, SP w Brodziszewie, SP w Przyborowie, SP w Baborowie. Znowu słuchał z dziećmi bajek, bawił się, wspólnie z nimi przygotowywał się do Świąt Bożego Narodzenia. Wrócił do nas tuż przed feriami i zdążył opowiedzieć o swoich przygodach. Nadmienić trzeba, że podczas jego podróży, nasze przedszkole odwiedzały misie z zaprzyjaźnionych placówek. Wszyscy razem świetnie się bawiliśmy.

 

No cóż. Nasz Puszatek nie potrafi usiedzieć długo na miejscu. Po feriach dzieci dowiedziały się, że chciałby poodwiedzać grupy w naszym przedszkolu i dowiedzieć się, czy tam również dzieci czytają książeczki. Po raz kolejny przygotowaliśmy go do podróży. Wyposażyliśmy w nowy dzienniczek i nasz Wędrowniczek wyruszył. Powróci do nas tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Oczekujemy go z wielką niecierpliwością. 

 

 

Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu w Przedszkolu Nr 1 „Jarzębinka”

W dniach 16 i 17 lutego 2017r. w Przedszkolu Nr 1 „Jarzębinka” w Szamotułach odbyły się zajęcia w ramach akcji „Mały Miś i DBI”. Zajęcia zostały przeprowadzone wśród 5 i 6-latków w trzech grupach:

  • „Wiewiórki” – liczba dzieci uczestniczących 19 na 24, nauczyciel prowadzący – Agnieszka Jakubowska;
  • „Czarne Łabędzie – 25 na 26 dzieci biorących udział, nauczyciel – Małgorzata Kąkol;
  • „Jarzębinkowe Smyki” – 22 na 26dzieci, nauczyciel – Katarzyna Gajzler.

Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o scenariusz zajęć przygotowany przez p. Anetę Konefał. Wzbudziły duże zainteresowanie wśród przedszkolaków.

Na początku dzieci wysłuchały rymowanki Misia Bruno w towarzystwie naszego Misia Puszatka. Później była pogadanka nt. „Co to jest internet i do czego służy?” Odpowiedzi dzieci były bardzo ciekawe, trafne i często wyczerpujące. Zastanawiałyśmy się skąd u dzieci taka obszerna wiedza nt. internetu. Następnie dzieci podzieliły urządzenia (zabawki przyniesione przed dz. z domu) na te
z dostępem do internetu oraz jego brakiem. Wielką frajdę sprawiło stworzenie wspólnej sieci internetowej, do której posłużył kłębek wełny. Obejrzały bajkę „Tajemniczy przyjaciel” z serii ”Owce w sieci”. Po jej obejrzeniu potrafiły powiedzieć jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z internetu. Wspólnie ułożyliśmy Kodeks Bezpiecznego Korzystania z Internetu. Przedszkolaki z wielkim zapałem wykonały pracę plastyczną „Mój laptop”.

Na zakończenie otrzymały naklejki „DBI – Biorę Udział” . Dla rodziców została przygotowana gazetka informacyjna.

Dziękujemy bardzo za możliwość udziału w projekcie.